LÁSKA-NIE Sáry Saudkovej


20120513-203642.jpgLÁSKA-NIE Sáry Saudkovej

Najznámejšia česká fotografka prichádza na Slovensko presvedčiť milovníkov fotografie, že láska má rôzne podoby. V galérii Levinne Art+Design Gallery od 11.mája do konca júna predstaví päťdesiatku svojich fotografií.

Na každej z vystavených fotografií Sára Saudková, žiačka a bývalá družka slávneho Jana Saudka, zachytáva to, s čím sa ľudia lapení v osídliach lásky potýkajú. Nejde však len o lásku k druhému, ale aj samým k sebe.

„Každá fotografia Sáry Saudkovej aj napriek štylizovanej forme v sebe nesie autentické posolstvo a silnú emóciu, ktorá vo vás zarezonuje už na prvý pohľad. Jej fotografie sú poetické a je v nich veľa nedopovedaného. “ hovorí majiteľ Levinne Art+Design Gallery, renomovaný slovensko – americký fotograf Martin Levinne.

“Sme radi, že môžeme v našej galérii privítať divu českej fotografie a pevne veríme, že výstava bude mať v Bratislave úspech,“ dopľňa spolumajiteľ galérie Luboš Kačkovič.

Sára Saudková svojou inscenovanou fotografickou tvorbou dokumentuje výhradne súkromný život: lúčenie a čakanie a to medzi tým: lásky, túžby, osamelosť. Emócie spojené s láskou, ktoré vo svojich fotografických dielach obsiahla, sú skutočne pestré a dôverne ich pozná každý z nás – objavíte v nich intimitu, nádej, vášeň, neveru, pobláznenie, túžby, sny, rozkoš, eufóriu, ale aj živočíšnosť, nenaplnené očakávania, sladké sklamanie, osamelosť, tajomstvo či vôňu materstva.

„Zvečňujem príbehy, ktoré sa mi preháňajú hlavou a ktoré čítam v ľuďoch – listujem v nich ako v knihe.Každý človek v sebe ukrýva svoje tajomstvo, ktoré unesie iba fotografia, bez toho aby prezradila všetko,“ hovorí o svojich fotografiách Sára Saudková.

Mnohé z jej fotografií, sú plné erotiky a nahoty a prudérnejšie povahy môžno pohoršia. Samotná Sára však tvrdí, že provokatívnosť nie je prvoplánová. „Fotografie robím pre seba, obohacuje to môj život a mám nutkavý pocit, že to, čo vidím okolo seba, musím zaznamenať. Ak fotografujem niekoho nahého, tak so šatami z neho strhávam aj ten balast a predsudky, do ktorých je obalený. Na konci fotografovania je potom človek akoby oslobodený, nemusí nič predstierať, ani sebe. Je mi preto jedno, čo si o nich kto myslí.“

Pre Sáru Saudkovú je príznačné, podobne ako u Jana Saudka, že ľudia zvečnení na jej fotografiách nie sú práve modelingové typy. Sára však považuje modelov a modelky za nezaujímavých „Sú nudní. Bežní ľudia okolo mňa sa mi javia tisíckrát zaujímavejší, než naondulovaní frajeri z magazínu. Ľudské telo je také nádherné, že je škoda ho nezachytiť.“

Prečo sa práve láska stala nosnou témou jej aktuálnej výstavy v Levinne Art+Design Gallery?„Je tu máj, lásky čas a práve láska je to, čo ľuďom v týchto dňoch chýba najviac. Okrem toho, láska je vždy otázna. Má sto vôní, ale jej skutočná podoba začína tam, kde končia všetky očakávania,“ vysvetľuje Martin Levinne.

A čo vy a láska? Nájdete si na niektorej z fotografií tú svoju?

Výstava Sáry Saudkovej s názvom LÁSKA-NIE je prístupná verejnosti od 11.mája do konca júna 2012 v priestoroch Levinne Art+Design Gallery na Laurinskej 16 v Bratislave denne, v čase od 12 do 20:00.

Kto je Sára Saudková

Česká fotografka sa narodila v roku 1967 a študovala na Vysokej škole ekonomickej v Prahe. Pôvodne vyštudovaná ekonómka sa preslávila najmä ako partnerka fenomenálneho fotografa Jana Saudka. Po prvýkrát chytila do ruky fotoaparát v roku 1999, kedy začala aktívne a sústredene fotografovať. Hoci v jej tvorbe poznať rukopis Jana Saudka, zakrátko opustila tieň svojho partnera a učiteľa. Jej fotografie sú rovnaké ako jej život: búrajú konvencie a predsudky, provokujú a dostávajú sa pod kožu. Samotná Sára, ktorá vymenila Jana Saudka za jeho syna Samuela a porodila mu štyri deti, o sebe hovorí, že je „mamičkou štyroch ratolestí, ktorá namiesto varechy a žehličky drží v ruke fotoaparát. A nerobím nič iné, než že objektívom nasávam do negatívov všetko,na čom mi záleží, čo mám rada a čo spoľahlivo pominie: lásku, radosť, smútok i túžbu, krásu, vôňu detí, samotu a čakanie.“

1 comment

Add yours
  1. 1
    Jayson

    AZTeck: Zdravedm, mohu Ve1s ujistit, že se needjne1 o že1dnou politiku vyde1ve1ned. Kdyby to tak bylo, tak nejsem jedinfd, kdo se o tento způsob pokusil. Proč mysledte, že ty komiksy ste1le nevyšly a nevyche1zejed? Protože je nikdo nechce hledat nebo neche1vat restaurovat v DTP studiu za 500 Kč na hodinu většinou z novinovfdch podkladů předšerne9 kvality. Pote9, co vyšel Lips Tullian, se ozval slovy jedinfd ! majitel chybějedcedho origine1lu. A to jich tam chybed 10! (8 Lips, 2 Čerfd Filip). Pro srovne1ned, retuš jedne9 strany origine1lu trve1 4-8 hodin, retuš tisku až 40! Mysledte si, že za těchto podmednek nějakfd vydavatel zaplated DTP studiu 20 tisedc za jednu ztracenou stranu komiksu?Monografie vznikla dedky nadšened lided, kteřed na tom spolupracovali několik let a zdarma. Nebfdt milionove9ho grantu, kterfd zedskala, a stovek skenů (roky detektivned pre1ce), ktere9 jsme se svfdmi pře1teli (za dosud ne zcela vyjasněnfdch okolnosted) poskytli, nikdy by nemohla ste1t tolik, co ste1la. A možne1 by ani nevyšla.Prosedm, nehažte tu špednu a klacky pod nohy člověku, kterfd se jedinfd snažed vre1tit Ke1jovi to, co si jined od něj po desedtky let z atelie9ru odne1šeli.P.S. Nevedm, co je za luxus, odložit si každfd den 12 Kč (3 cigarety, (hodně) male9 pivo), abych si jednou za rok mohl koupit takovou věc. Ale souhlasedm s Ve1mi, že pokud by byl ne1klad 4x většed, mohla by bfdt cena 4x nižššed. Koupedte si to potom za 1100 Kč? A přesvědčedte o tom dalšedch 99 ze1jemců?Za pozitivned ohlasy soudnfdch lided děkuji.a0

+ Leave a Comment