Všetky cesty vedú do Ríma


“Všetky cesty vedú do Ríma” – tak sme sa rozhodli stráviť najväčšie kresťanské sviatky v Ríme a Vatikáne. Markízácka hviezda Ilko hlásil pekné počasie tak sme naskočili na prvé lietadlo a 5 apríla na obed sme sa už trmácali metrom v Ríme,

mimochodom špinavšie metro som zatiaľ nevidel. Neochotný recepčný nás ubytoval v hoteli Isa a vyrazili sme na svoj prvý foto-výlet po Ríme a Vatikáne. Tento krát som stavil na podstatne menšiu fotovýbavu, nakoľko ma už unavovalo to nosenie ťažkej fototechniky a statívov. Vzal som si so sebou len malý “Old school” fotoaparát FujiFilm Finepix X100 a myslím, že som spravil dobre, je to ten správny foťáčik na rodinné výlety. Prešli sme celý Rím aj Vatikán a videli všetky ospevované pamiatky ako Colosseum, Fórum Románum, Fontána di Trevi, Pantheon, Španielske schody, Anjelský hrad, množstvo chrámov a prekrásnych kostolov, ale aj tak sa nič nevyrovná tej nádhere čo Michelangelo vytvoril vo Vatikáne, v štáte s menšou rozlohou ako 0,5 km2 a s ani nie tisíckou obyvateľov. Myslím, že nič krajšie som v živote nevidel. Fresky, sochy, obrazy, tapisérie, fontány, odvšadiaľ na vás dýcha duch slávnych umelcov, ktorých ruky určite viedol sám Boh. Všetky tie diela sú nadčasové a myslím, že ani najlepší stavitelia našej doby by nič také nedokázali.
Na Veľkonočnú nedeľu sme sa vybrali do Vatikánu na svätú omšu a požehnanie Svätým otcom. Také množstvo veriacich, kňazov, ale aj žobrákov a mrzákov sa len tak ľahko nevidí. A nesmiem zabudnúť na všadeprítomných Japoncov.
Tak ako stúpenci islamu musia za život absolvovať púť do Mekky, tak by mal každý Európan aspoň raz za život navštíviť Rím, ale ja už teraz viem, že som tam nebol naposledy.
A na záver trošku teórie čo o Vatikáne hovorí odborná literatúra: Vatikánsky mestský štát, je najmenší štát sveta. Nachádza sa ako malá enkláva v strede Ríma. Vlastné územie Vatikánu zahrňuje baziliku sv. Petra, Svätopeterské námestie s Apoštolským palácom, priľahlé budovy a záhrady. K Vatikánu tiež patria aj tzv. extra teritoriálne územia – patriarchálne baziliky a pápežské letné sídlo v Castel Gandolfo. Je to cirkevná monarchia, na čele stojí rímsky biskup – pápež, hlava Katolíckej cirkvi. Obyvateľstvo tvoria väčšinou kňazi a príslušníci osobnej stráže pápeža – švajčiarskej gardy (100 mužov). Príjmy štátu plynú z darov veriacich z celého sveta, vydávania poštových známok, mincí a z cestovného ruchu. Vatikán sa stal suverénnym štátom na základe lateránskych zmlúv z roku 1929. Podľa základného zákona štátu z roku 1929 je monarchiou, v ktorej čele je rímsky pápež, hlava Katolíckej cirkvi.

DSCF0713DSCF0471

 

1 comment

Add yours
  1. 1
    Javier

    Kvůli něčemu podobne9mu jsem si dookcne dopisoval s radou Česke9 televize (takovfd dozor nad ČT) a dookcne me1m dopis s podpisem pana Baumruka (nyned předseda RČT, dředve sporťe1k).Nevadily mi tak přezvučene9 reklamned znělky a samotne9 reklamy (tam je zesedlened zvuku o pe1r desedtek procent), ale znělky zpre1v, ktere9 opravdu řvaly a navedc se zhoršila i kvalita zvuku (stav trval asi půl minuty). Odpověď od Rady se sice tfdkala reklam, ale jako ne1hodou se upravil zvuk u zpravodajskfdch znělek. Asi někdo něco zapomněl přepnout.

+ Leave a Comment